У 2019 році відзначається 145 років з дня народження одного з найвизначніших хіміків ХХ століття, основоположника фізичної та електронної хімії, академіка Лева Володимировича Писаржевського. Вчений народився у Кишиневі, але точний рік його народження залишається загадкою для дослідників. За одними даними Л.В. Писаржевський народився у 1871 р., за іншими (загальноприйнятими) – у 1874 р. Аналіз документів особового фонду вченого з Державного архіву Дніпропетровської області не дає точної відповіді про рік його народження, а навпаки, залишає багато питань без відповідей.
Л.В. Писаржевський навчався в Одесі, де закінчив Рішельєвську гімназію та Новоросійський університет. Працював в Одесі, Дерпті (нині – Тарту, Естонія) та Києві, але саме Дніпро (тоді – Катеринослав) стало для нього справді рідним містом. У 1913 р. Л.В. Писаржевський переїхав до Катеринослава на запрошення стати професором кафедри загальної та фізичної хімії у Катеринославському гірничому інституті (нині – НТУ «Дніпровська політехніка»).
Цікава деталь: під час І Світової війни академік розгорнув у своїй лабораторії виготовлення протигазів і медичних препаратів на допомогу військовим. Особливо велика увага була приділена одержанню йоду з морських водоростей за новим, розробленим ним методом.
У 1921 р. під егідою Всеукраїнської академії наук створено науково-дослідну кафедру електронної хімії, яку очолив Л.В. Писаржевський. У 1927 р. кафедру перетворено на Інститут фізичної хімії, який пізніше, у 1934 р., перейшов у систему Академії наук УРСР. Інститут, який функціонує дотепер, отримав ім’я його першого директора Л.В. Писаржевського.
У 1924–1926 рр. вчений обіймав посаду ректора гірничого інституту. Саме у цей час за його ініціативи на металургійному факультеті відкрито хіміко-технологічне відділення. Але діяльність Л.В. Писаржевського не обмежувалася лише гірничим інститутом. Він став одним із ініціаторів й організаторів у місті Катеринославських вищих жіночих курсів (1916), Катеринославського університету (1918), Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту (1930).
У житті вченого були і визначні наукові відкриття, і найвищі наукові нагороди. Лев Володимирович завжди знаходився у колі своїх видатних учнів і соратників. Писаржевський створив в Україні відому школу фізико-хіміків. Серед його учнів чільне місце посідають академіки Олександр Бродський і Володимир Ройтер. Незмінною колегою у дослідженнях була його дружина – Мальвіна Розенберг.
У 1925 р. Л.В. Писаржевського обрано дійсним членом Академії наук УРСР, а у 1930 р. – Академії наук СРСР. Роком раніше, у 1929 р., за його ініціативою у Тбілісі відкрито Грузинський науково-дослідний хімічний інститут. Численні наукові та організаційні досягнення Лева Володимировича по достоїнству відзначені у 1935 р., коли він отримав почесне звання Заслуженого діяча науки УРСР.
За свідченням колег, Л.В. Писаржевський працював до останніх днів життя. Учений помер 23 березня 1938 р.
У Дніпрі є ціла низка місць, пов’язаних з іменем Лева Володимировича Писаржевського. У тіні ялинок біля головного корпусу НТУ «Дніпровська політехніка» стоять три стели з барельєфними кам’яними портретами видатних вчених, які заснували наукові школи. Серед них – і портрет Л.В. Писаржевського. Його іменем названо вулицю і парк. У парку на могилі видатного вченого встановлено чорний обеліск із барельєфним портретом роботи скульптора М.Г. Манізера.
Усе життя вчений захоплювався живописом. Лев Володимирович залишив чимало чудових малюнків. Вони допомагають краще зрозуміти внутрішній світ видатного вченого. У фондах Народного музею історії ім. О.М. Поля НТУ «Дніпровська політехніка» зберігається сім малюнків Писаржевського, написаних олією. Невеликі за розміром, картини Лева Володимировича чудово передають велич природи. Частина картин із музею зображує пейзажі Криму періоду 1920-х рр. Експерти Дніпропетровського художнього музею дали високу оцінку малюнкам Писаржевського, виставку яких невдовзі планується створити в університеті.
Світлана Зимницька,
завідувач Народного музею історії ім. О.М. Поля НТУ «Дніпровська політехніка»,
асистент кафедри історії та політичної теорії